How This Coach Can Afford Shakeology as a Single Mom
- Melanie Weigel
- Nov 12, 2014
- 5 min read
I'm really LOVING this story (below) from The Shakeology Blog.
"Beachbody® Coach, Sally Hill-Dunn, is such a huge fan of Shakeology that she wrote an amazing article about how she figured out how to afford Shakeology into her tight monthly budget. She has shared this article on her blog, and we found it to be so compelling that we’re re-sharing it on ours. Thanks for sharing, Sally. And may the force of Shakeology be with you always.
Not love at first sight.
I’ve got to admit, I didn’t always love Shakeology. Even though I researched Shakeology’s ingredients and thought they were amazing, for a long time I was into making my own superfood smoothies. Due to budget constraints, I thought that making my own smoothies from scratch was the best I could do, and the best I could afford.
But when I decided to participate in the Beachbody Challenge®, I ordered a LES MILLS PUMP Challenge Pack (which came with a 30-day supply of Shakeology) and signed up as a Coach to get the biggest discount.
By day 3 of drinking Shakeology, I felt like a new me. Now, not only do I get one bag of Shakeology every month, I get two—just to make sure I don’t run out. I know what you’re thinking: It’s expensive, so how can I swing it? Well, with just a few tweaks in my spending habits I found it extremely doable.
And here’s how I did it…
How I afford TWO bags of Shakeology every month.
Things I DO NOT buy:
• I DO NOT buy bottled water. The price of water in a bottle is ridiculous! I have a filter and make my own bottled water.
• I DO NOT buy fancy coffees. Starbucks admits they have an 80% markup.
• I DO NOT buy gum, candy, cookies, any snackie things, or desserts. It wouldn’t make any sense to care enough about my health that I buy the best shake on the planet with 70 superfoods to nourish myself with and then turn around and tear down my health by filling my body with junk food.
• I DO NOT eat out very often. Some months I’ll eat out twice, other months I eat out zero. I buy good food from the store and make good meals at home.
• I DO NOT buy TV channels. We watch so many things online.
• I DO NOT have a fancy phone or expensive plan. I have unlimited texting and Internet, with a limited amount of talk time, for only $35 a month.
• I DO NOT have a gym membership. Instead, I work out right in my living room, at the touch of the remote, with Beachbody programs that are created by some of the best trainers on the planet. Plus, it costs me ZERO gallons of gas getting to and from my workouts.
• I DO NOT buy extra vitamins and minerals. Because Shakeology contains over 70 dense superfood ingredients, I do not need additional supplements. Food in its synergistic form works together to keep my body healthy, my cells fed, and my body overflowing with energy.
Why I think Shakeology is a great deal:
• Shakeology kills my junk food cravings. Because it’s so nutritionally dense, Shakeology gives my body what it needs in a form that can be easily absorbed. Plus, it’s so incredibly delicious that it feels like I’m having a treat. It’s the best of both worlds!
• Shakeology is soooooooo convenient. I just add it to water and it mixes easily.
• Shakeology is packed with superfoods. I used to buy separate superfoods to add to my smoothies. Then I realized that I was spending way more on my separate superfoods per month, even from discount sources, than I would spend on Shakeology. Compared to what I used to spend, I’m actually saving money by purchasing Shakeology!
Why my body loves this stuff…
Before becoming a Shakeology fan, when I looked into the ingredients of other shakes there was always something in them that made it a compromise for my health and immune system. I have an immune system disorder, among other things, and there are just so many ingredients I have to watch out for. Shakeology is the first shake that is filled with ingredients that are ALL the ones that I can have. I drink the vegan flavors and have been thriving on them.
During the time that I thought I could not afford Shakeology, even though I was very impressed with it, I still thought I didn’t need it. It wasn’t until I began drinking it that I realized what a treasure it truly is. And, I have never wavered in my conviction that I will always drink Shakeology. And, yes, I drink it every single day.
One shake a day keeps me A-OK.

photo via @florencejacquinot
I believe that Shakeology affects my body in the best possible way when I drink it every day. If I were to drink it every other day, my results would not be as great. If I were to only drink it a couple times a week, my results would be even less. I get great results, only because I drink it every single day. It’s my secret weapon. It wasn’t until I had it in my hands and had been using it every day for a few days that I realized what a difference Shakeology could make in my life, and I have not been wrong about that.
It is so powerful, simply because it is a blend of 70 of the most densely nutritious ingredients that money can buy—and to me, it’s worth it. I am worth it. My health is worth it. I’m going to go make a Tropical Strawberry smoothie now and I’ll be sipping it with a straw while you read this. And, if you have some Shakeology and it has been sitting on a shelf, you should go make yourself a shake, too, and get that yummy stuff into your belly."
I LOVE this article! Let's be honest, so many people see a $130 price tag and think there is no way they could afford that. It really just comes down to $4 per day for one of your meals, 1 bag is a full month of meals! And almost everyone spends more than that per day on a meal... so you may not even have to cut anything out to afford it, it may still save you money! But, either way, if your health is worth it to you, there is ALWAYS a way. I was broke when I first became a Coach. No job. $1000 rent. My husband just started a new business. We didn't know if we would be able to pay bills or not every month, let alone buy Shakeology. But I made it a priority, cut out going out to dinner so often, and all of a sudden I could easily afford it! Plus, as a Coach, I was able to make the money back by working with the company to cover my own orders.
Is your health worth $4 per day?
Comments